Otthon, Magyarországon kb csak akkor eszek rizst, ha elmegyek egy ázsiai étterembe enni egy jó sushit (imádom a sushit). Ezzel szemben itt Balin minden nap. Reggelire, ebédre, vacsorára… és nem azért mert itt ezt “kell” enni, hanem mert jól esik! Passzol ezekhez az ételekhez, passzol a hangulathoz! Nem csoda, hiszen Bali és a rizs kéz a kézben együtt járnak már legalább 1000 éve! Megy itt a rizstermesztés mint a csuda! A sziget adottságai is tökéletesen megfelelnek a rizsföld mûveléshez, sok a folyó és a patak, amik nagyon megkönnyítik az öntözés kialakítását. Balin rengeteg rizsföld van. Van ahol a sûrûn lakott területek között megbújik egy-két kissebb föld darab, van ahol óriási egybefüggô lapos területen termesztik a rizst, és vannak a turisták által szívesen látogatott dombosabb vidékek, ahol a rizsteraszok igazán gyönyörû látványt nyújtanak.
A balinézeknek a rizs olyan, mint nekünk a kenyér (VOLT, mielôtt nem lettünk glutén érzékenyek, meg nem akartunk minden áron lefogyni), mindenhez ezt eszik! De tényleg! Még a McDonalds’-ban is lehet rizst kapni! Ahogy nekünk anyukáink azt mondják az asztalnál, hogy: “Egyél hozzá kenyeret, különben megfájdul a hasad!”, a balinézek azt mondják: “Tidak ada nasi, tidak ada tenaga!”, azt jelenti: Ha nincs rizs, nincs energia!
De a balinézeknek a rizs nem csupán a fô ételük, hanem a kultúrájukban is nagyon meghatározó. Napi szinten használják a vallási ünnepségeikhez, a legkissebb szertartásoktól a legnagyobbakig.
A rizs számukra szent, Istennôje is van: Dewi Sri. Ha rizsföldeken láttok kis szentélyeket, azok valószínüleg Dewi Sri istennônek a tiszteletére vannak ott.
Vélemény, hozzászólás?